►SUBSTANCJE SZKODLIWE

,

SUBSTANCJE SZKODLIWE DLA ZDROWIA - SYROP GLUKOZOWO-FRUKTOZOWY - HSFC




SŁODKI I ZDRADLIWY SMAK CHORÓB. Smak słodki towarzyszy nam od urodzenia, poprzez całe dzieciństwo, gdy jesteśmy już dorośli a potem starzy. Cukier to podstawowy produkt dający odczucie słodyczy, szeroko stosowany w produkcji przemysłowej. Ze wzrostem spożywania cukrów zachodzą niekorzystne zmiany zdrowotne w naszych organizmach.  Jeśli chodzi o globalne zwyczaje żywieniowe, istnieje tylko jedna substancja, której spożycie w przeciągu kilkudziesięciu lat wzrosło dziesięciokrotnie. Mowa oczywiście o wszechobecnym cukrze. 

HSFC jest zatem jednym z najczęściej stosowanych w przetwórstwie żywieniowym substytutów sacharozy, z którym spotykamy się niemal na każdym kroku. Niestety, poza pożądanymi właściwościami chemicznymi, syrop posiada jeszcze listę cech, których nie wykazuje choćby sacharoza, a które bardzo negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Wciąż trwa głośna dyskusja  w sprawie syropu glukozowo- fruktozowego. Obarcza się go odpowiedzialnością za epidemię otyłości, chorób układu krążenia, cukrzycy typu II oraz bezalkoholowego stłuszczenia wątroby, jaką możemy zaobserwować w Stanach Zjednoczonych, w Europie jak i w Polsce coraz mocniej. 


Co to jest syrop glukozowo-fruktozowy

Występuje pod nazwą handlową izoglukoza, syrop wysokofruktozowy lub wysokofruktozowy syrop kukurydziany. To oczyszczony i zagęszczony wodny roztwór cukrów prostych (glukozy i fruktozy), uzyskiwany w wyniku hydrolizy węglowodanów. Został wynaleziony w Stanach Zjednoczonych w latach 50 XX wieku, a w latach 70 wprowadzono go do masowej produkcji. Tamtejsi farmerzy wymusili ochronę celną produkowanego przez siebie cukru. W rezultacie jego ceny rosły, a producenci z branży spożywczej musieli kupować go po wyższych cenach. Przemysł odpowiedział na tę sytuację wprowadzeniem syropu glukozowo-fruktozowego, który był tańszy i zastąpił cukier w masowej produkcji słodkich napojów oraz słodyczy.







Z czego jest produkowany syrop glukozowo-fruktozowy ?


Syrop otrzymuje się z kukurydzy, przetworzonej na skrobię kukurydzianą. Skrobię kukurydzianą stosuje się najczęściej ze względu na jej wysoką wydajność, wcześniej syrop produkowano ze skrobi ziemniaczanej lub pszenicznej.  Skrobia ta w dalszej kolejności, z użyciem enzymów lub kwasów, przetwarzana jest do formy syropu. Pod wpływem enzymów i kwasów skrobia ta przetwarzana jest do formy jasnożółtej cieczy, która, w zależności od rodzaju, składa się z 55% glukozy, 42% fruktozy i około 3% innych cukrów. Sacharoza natomiast zawiera 50 % fruktozy i 50% cząsteczek glukozy. Substancje te są więc bardzo podobne pod względem poziomu słodkości. 

Dodatkowo większość kukurydzy używanej do produkcji syropu glukozowo-fruktozowego, który jest produkowany w USA – a więc dotyczy również wielu importowanych produktów – jest genetycznie modyfikowana.

Dlaczego  syrop glukozowo-fruktozowy jest taki popularny ?

► jest bardzo tani – tańszy od cukru
► ma postać cieczy dlatego łatwo jest go transportować,
► Można go stosować bez konieczności uprzedniego rozpuszczania, co ułatwia rozlewanie do opakowań, dozowanie do produktów
► jest stabilny mikrobiologicznie, hamuje rozwój drobnoustrojów.
► ma bardzo niską lepkość
►nie ulega krystalizacji i zapobiega wysychaniu produktów, w których się znajduje

Wydawało by się, że ma same zalety, więc co z nim jest nie tak ? Badacze ciągle spierają się na temat szkodliwości. Jedni mówią, że szkodzi bardziej niż cukier, inni widzą takie same niekorzystne działanie na organizm. Do tej pory wyniki badań budzą trochę niepokoju i ostrożność w stosowaniu. 

Gdzie się go stosuje ?

► do napojów bezalkoholowych, gazowanych i niegazowanych, np. cola, herbata mrożona, tonik
► do napojów izotonicznych i energetyzujących
► do soków i nektarów z koncentratu owocowego
► do napojów alkoholowych, np. likierów, owoców w alkoholu
►do mlecznych napojów fermentowanych, jogurtów owocowych, serków twarogowych, kefirów owocowo-warzywnych
► do mleka zagęszczonego, do lodów
► do płatków śnaidaniowych, batoników, ciasteczek, 
► do musztardy, ketchupu, sosów do dań z makaronu i ryżu
► do owoców kandyzowanych
►do dżemów, galaretek, deserów, wsadów owocowych do jogurtów
► do sałatek jarzynowych i śledziowych, konserw rybnych

► jako zamiennik miodu w pieczywie cukierniczym, zwłaszcza w piernikach, a także jako środek ograniczający czerstwienie wyrobów piekarskich
► do zup, ketchupów
► zalew do ogórków, kapusty, śledzi, grzybków itp.
► uwaga również na artykuły kupowane w sklepach ze zdrową żywnością. One również  mogą zawierać syrop glukozowo-fruktozowy. 

To są produkty spożywcze, których używamy na co dzień sami i karmimy tym nasze dzieci i całe rodziny. Ja osobiście już dawno przestałam kupować te gotowe przetworzone produkty, ale jeśli musie już kupić to wybierajcie te z dodatkiem cukru, ksylitolu lub miodu zamiast syropu glukozowo-fruktozowego.
Czytajcie uważnie wszystkie etykiety. wiem, że niektóre są tak małe, że teksty są prawie nie do odczytania. Ja noszę ze sobą małą kieszonkową składaną lupkę i czytam :) Ludzie czasem dziwnie na mnie patrzą, ale co mi tam, ważniejsze jest moje i mojej rodziny zdrowie. 



źródło:

www.zdrowadieta.opole.pl

LadyBonaFide

0 komentarze to “►SUBSTANCJE SZKODLIWE”

Prześlij komentarz

TOP - NAJNOWSZE TEMATY MIESIĄCA -TRUCIZNY W NASZYM OTOCZENIU