► KONSERWANTY

,
E - DODATKI, KONSERWANTY, szkodliwe substancje w żywności,


► E 210 kwas benzoesowy i benzoesany (E211, E 212, E213)
Występowanie: soki owocowe, galaretki, napoje, margaryny, sosy owocowe i warzywne, konserwy rybne, koncentraty pomidorowe
Działanie: reakcje alergiczne, wysypki, podrażnia śluzówkę żołądka i jelit, podejrzewany o działanie rakotwórcze, niebezpieczny dla osób uczulonych na aspirynę.



► E 211 benzoesan sodu 

Organiczny związek chemiczny stosowany jako środek konserwujący żywność, Przetwory owocowe i warzywne, konserwy, napoje gazowane czy margaryny. 
Działanie: drażniące działanie na śluzówkę żołądka (dlatego muszą na niego uważać osoby chorujące na wrzody żołądka, w połączeniu z witaminą C (E 300) może przekształcać się w rakotwórczy benzen, występujący w napojach gazowanych. Jest również podejrzewany o niszczenie mitochondriów komórek co może powodować ich degenerację i być przyczyną choroby Parkinsona czy marskości wątroby. Jest pozwiązywany z wieloma chorobami pojawiającymi się w późniejszym wieku.

► E 214 ester etylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego 
Występowanie: przetwory rybne, margaryny, żelatyna spożywcza, warzywa i owoce, pasty do zębów
Działanie: reakcje alergiczne, podejrzewany o działanie odurzające i wywoływanie skurczów mięśni.

► E 230 bifenyl, E 231 ortofenylofenol, E 232 ortofenylofenolan sodu
Występowanie: owoce cytrusowe (stosowane przeciwko rozwojowi grzybów na owocach, do impregnowania skórek, jako środek insektobójczy);
Działanie: reakcje alergiczne, zakłócenie czynności skóry.

► E 220 dwutlenek siarki i siarczany (E221, E222, E223, E224, E226, E227, E228)

Wstępowanie: suszone owoce, wiórki kokosowe, przyprawy, naturalne soki owocowe, koncentraty owocowe, chrzan, przetwory ziemniaczane; Działanie: powodują stratę witaminy B12, reakcje alergiczne, nudności, bóle głowy, zakłócają pracę jelit, podejrzewane o wywoływanie ataków astmy.


► E 249 azotyn III potasu E 249 i E 250 azotyn III sodu
Występowanie: mięsa, wędliny, ryby;
Działanie: powstawanie nowotworów, astmy, zapalenie nerek, zawroty głowy, problemy behawioralne, szkodzą przy nadciśnieniu, E250 utrudnia transport tlenu przez krew.

 ► E 250  azotyn sodu
To syntetycznie produkowany konserwant stosowany w produktach mięsnych, puszkach. Dzienne spożycie nie powinno przekroczyć 0,06 mg na kilogram masy ciała. 
Działanie: w dużych stężeniach może reagować z hemoglobiną i powodować zatrucie organizmu, prowadzić do astmy, zapalenia nerek, bólów i zawrotów głowy czy problemów behawioralnych, jest podejrzany o działanie rakotwórcze a w połączeniu z innymi związkami podczas procesu trawiennego może tworzyć rakotwórcze związki powstające z reakcji azotynów z aminami. Dodatek ten należy uznać za niebezpieczny i najlepiej nie spożywać

► E 251 azotan V sodu i E 252 azotan V potas
Występowanie: wędliny, mięsa, sery;
Działanie: duszności, sinienie powłok skórnych, astmę, zapalenie nerek, zawroty głowy, problemy behawioralne, mogą przekształcić się w azotyny, niebezpieczne przy nadciśnieniu.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeżeli chodzi o słodkie napoje gazowane, to ja całkowicie wykluczyłam je z mojego jadłospisu na rzecz wody wysokomineralizowanej. Taka zmiana wyszła mi tylko na dobre :). Do wody najczęściej dodaję kilka cząstek cytryny i tak przygotowaną podaję w wysokich szklankach do serwowania napojów https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-do-serwowania-napojow/szklanki. Dodatek cytryny dobrze wspomaga moją dietę, a także stymuluje procesy trawienia. Z tego względu wodę serwuję zazwyczaj do każdego posiłku.

    OdpowiedzUsuń

TOP - NAJNOWSZE TEMATY MIESIĄCA -TRUCIZNY W NASZYM OTOCZENIU